Zamek w Nowym Wiśniczu

Jednym z obiektów zabytkowych, który ma grono stałych wielbicieli jest zamek, a ten, który znajduje się w Nowym Wiśniczu jest wyjątkowo atrakcyjny. Położony jest w ciekawym otoczeniu, na mocno zalesionym wzniesieniu.

Początkowo w XIV wieku był to tylko niewielki zamek z zaledwie jedną wieżą, otoczony wałem oraz palisadą.
Następni, kolejni właściciele zamku rozbudowywali go cyklicznie. Największy rozkwit zamku nastąpił za rządów Piotra V, a prawdziwa rewolucja w rozbudowie zamku nastąpiła za rządów Lubomirskich. U wałów zamku powstało miasto Nowy Wiśnicz. Natomiast powyżej zamku powstał zakon karmelitów bosych. W czasach obecnych w dawnym klasztorze znajduje się zakład karny.

W 1831 roku zamek został zniszczony przez pożar. Odbudowę zamku rozpoczęto na początku XX wieku, niestety starania przerwała wojna. Zaraz po zakończeniu wojny w 1945 roku to państwo przejęło kontrolę nad zamkiem.

Prace remontowe trwają po dziś dzień, a w efekcie końcowym na jego terenie ma powstać ośrodek artystyczno- kulturalny.

Pomimo tego, że w zamku na dzień dzisiejszy jest mało eksponatów, warto go zwiedzić, gdyż sam w sobie jest ciekawym obiektem zabytkowym.

Zaledwie 100 metrów od zamku znajduje się muzeum pamiątek po Janie Matejce. Warto również zwiedzić Wiśnicz. Jest to bowiem wyjątkowo malownicze miasteczko, zwłaszcza jego centrum.

Autor