Zamek w Dębnie i jego tajemnice

W Małopolsce znajduje się nagromadzenie interesujących zamków. Jednym z nich jest zamek w Dębnie, który jest jednym z najczęściej zwiedzanych zamków. Został on wzniesiony w XV wieku, na miejscu dawnego grodu.

Zamek miał wielu właścicieli, ale każdy z nich dbał o to, aby zamek się rozrastał, rósł w potęgę i nie tylko służył jako obiekt obronny, ale również cieszył wyglądem.

W dawnych czasach zamek otoczony był fosą, a dostać się można było do niego tylko zwodzonym mostem. Obecnie w fosie nie ma już wody, a most zwodzony został zastąpiony stałym.

Zamek jest swoistym obiektem kulturalnym, gdyż pełni nie tylko funkcję muzeum, ale również organizowane są w nim różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, koncerty, głównie muzyki dawnej. Wynajmowany jest również na organizowanie wesel.

Corocznie, we wrześniu, odbywa się na jego terenie turniej rycerski, na który zjeżdżają członkowie zakonów rycerskich z całego świata.

Zamek ma również swoją tajemnicę. Jest nią legenda o zamurowanej w ścianie damie, której duch po dziś dzień straszy na zamku. Jest ona jedną z największych atrakcji obiektu.

Zamek sam w sobie jest ciekawą atrakcją turystyczną, a dodatkowo w obrębie obiektu znajdują się ścieżki, zwane jesionową aleją, które stanowią wdzięczne miejsce do spacerów. Powyżej zamku znajduje się pochodzący z XVI wieku kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty.

Autor