Zamek Królewski na Wawelu

Bez dwóch zdań najpopularniejszym miejscem w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu. Jest to nie tylko najważniejsze miejsce w tym mieście, lecz także jeden z najcenniejszych zabytków w naszym kraju, który w roku 1978 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla każdego turysty wzgórze Wawel wraz z Zamkiem Królewskim to obowiązkowy punkt do zwiedzenia, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się wiele o historii i kultury naszego kraju.

Znajdujące się w centrum miasta wzgórze wapienne o wysokości 228 m n.p.m., stanowiło idealne miejsce na budowę zamku warownego, który zaczął być wznoszony już od XI stulecia. Z biegiem lat wraz ze wzrostem znaczenia Krakowa, zamek sukcesywnie rozbudowywano, a po przeniesieniu tam z Gniezna stolicy państwa, stał się on siedzibą królewską na blisko pięćset lat! Obecnie na Wzgórzu Wawelskim wraz z zamkiem, do zwiedzenia turyści mają aż 19 różnych obiektów. Pod katedrą wawelską znajdują się krypty, gdzie spoczywają między innymi dawni władcy Polski, Marszałek Józef Piłsudski, czy Lech i Maria Kaczyńscy.

Będąc na Wawelu, za jednym razem będzie można mieć okazję do zwiedzenia zarówno Pałacu Królewskiego, jak i kościołów katedralnych, czy budowli i murów warownych. Warto pamiętać, że na dokładniejsze lub nawet pobieżne zwiedzenie wszystkich najważniejszych atrakcji Wzgórza Wawelskiego trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin, dlatego warto nie planować bardzo napiętego harmonogramu dnia w Krakowie, gdyż przez to można ominąć bardzo wiele interesujących rzeczy.

Autor