Wyprawa w przeszłość, czyli Park Archeologiczny w Bochni

Park, którego pełna nazwa brzmi Osada VI Oraczy pozwala zwiedzającym na przeniesienie się w czasy dawnego średniowiecza. Jest to niesamowita propozycja nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, dzięki której można doświadczyć tego, jak żyli ludzie w dawnych czasach, zwłaszcza że sama atmosfera, codzienne życie oraz obyczaje utrzymane są w realiach średniowiecza.

Wszystko to możliwe jest dzięki realnej rekonstrukcji średniowiecznej wioski, którą udało się stworzyć na terenie Parku Archeologicznego. Obiekt położony jest przy szybie kopalni soli w Wieliczce.

Wioska jest ogrodzona, a dostać się do niej można jedynie o pełnej godzinie. Należy zadzwonić dzwonkiem zawieszonym na sznurze, a podwoje otwiera przewodnik w tradycyjnym średniowiecznym ubiorze. Zadaniem jego jest przybliżenie zwiedzającym realiów życia oraz pracy dawnych mieszkańców osady. Przy okazji można zapoznać się z ciekawostkami życia codziennego mieszkańców osady.

Jedną z największych atrakcji jest obserwacja mieszkańców osady, którzy na oczach zwiedzających zajmują się codziennymi sprawami. Naoczne przyglądanie się życiu średniowiecznych mieszkańców to jedno z najciekawszych doświadczeń. Zwłaszcza, że zachowanie ich jest bardzo realistycznie zrekonstruowane.

Istnieje również możliwość spróbowania swoich sił w zakładzie tkackim, kowalskim. Odwiedziny w osadzie to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale również zapadająca w pamięci lekcja historii średniowiecza.

Autor