Wieża Mariacka i hejnał

Jednym z najważniejszych symboli Krakowa jest Wieża Mariacka, z której co godzina odgrywany jest hejnał na wszystkie cztery strony świata. Jest to jedyna taka wieża na świecie, na której od ponad sześciuset lat odbywa się tego typu widowisko, które jest silnie związane z pewną legendą.

Otóż według legend na wieży Kościoła mariackiego zwanej hejnalicą, zawsze znajdował się trębacz, który dawał swą trąbką znak do otwierania i zamykania bram miasta. Ponadto pełnił rolę obserwatora, który dawał znak w momencie wybuchu pożaru lub pojawienia się wojsk wroga. Pewnego razu trębacz zauważył zbliżające się wojska Tatarów i zaczął grać hejnał. Bramy miejskie zostały zamknięte, miasto uratowane, lecz w czasie grania hejnału strzała tatarska przeszyła gardło trębacza w czasie wykonywania hejnału. Na pamiątkę tego wydarzenia postanowiono, by melodia zawsze się urywała w momencie śmierci hejnalisty.

Od setek lat wykonuje się na wieży hejnał. Przez dłuższy czas grywano go jedynie w południe, teraz co godzinę. Za każdym razem wykonuje się odegranie melodii na cztery strony świata - dla Króla (okienko na Wawel), dla Panów Rady (Sukiennice i Rynek), dla Gości (Barbakan, Brama Floriańska), dla Komendy Straży Pożarnej - okienko na wschód.

Wieża mariacka jest udostępniona do zwiedzania dla turystów. By wejść do punktu widokowego wieży o wysokości 54 metrów, należy pokonać aż 239 schodków, jednak widok, jaki z niej zastaniemy jest warty każdego wysiłku. Jeśli uda nam się przebywać w wieży o pełnej godzinie, to będziemy mieć przyjemność zobaczenia z bliska odegrania hejnału.

Autor