Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto, czyli rezerwat przyrody nieożywionej to miejsce warte odwiedzenia i poczucia klimatu. Klimatu jaki towarzyszy tylko miejscom, które mają swoją legendę, niewyjaśnioną tajemnicę.

Rezerwat zajmuje sporą powierzchnię 15 ha, na której znajdują się wyjątkowo piękne i malownicze skałki powstałe z piaskowca ciężkowickiego.

W tym wyjątkowym miejscu większość skał posiada swoje własne nazwy oraz historie związane z ich nadaniem. Mamy możliwość podziwiać skałę Czarownica, Grunwald, Piramidy, czy też Ratusz oraz szereg innych równie ciekawych nazw i powiązanych z nimi historii.

Jak każda legenda, tak i legenda o Skamieniałym Mieście ma kilka różnych historii powstania. Każda z nich jest inna, ale równie barwna jak pozostałe. Pozwala zwiedzającemu na budowanie własnej historii, która ma zapaść na długo w pamięci.

Jedna z teorii brzmi, że mieszkańcy miasta zostali ukarani za swoje niewłaściwe zachowanie i przemienieni w kamień. Choć turyści bardzo chcą wierzyć w prawdziwość legendy, realne spojrzenie na postać skał daje tylko jedną odpowiedź. Skały postały z prehistorycznego dna morskiego.

Już na początku szlaku turystycznego zwiedzających wita skała Grunwald, a w niedalekiej odległości Ratusz i Czarownica. Na końcu szlaku znajduje się Wąwóz Czarownic z Wodospadem. Przejście trasy zajmuje 2-4 godziny, więc jest ciekawym pomysłem na aktywne spędzenie czasu.

Autor