Rynek Główny w Krakowie

Zdecydowanie ozdobą miasta oraz miejscem, gdzie można poczuć największy klimat Krakowa jest Rynek Główny. Ta perełka architektoniczna to idealne miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Krakowa, punkt spotkań ze znajomymi oraz punkt orientacyjny.

Rynek Główny w Krakowie to jeden z największych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, lecz i na świecie. Stanowi najważniejszą przestrzeń kulturową miasta, miejsce o wielkim znaczeniu historycznym, kulturowym oraz społecznym.

Jego historia sięga wieku XIII, gdy to zaczęto budować wokół niego coraz więcej budynków. Przez setki lat, głównie w okresie, gdy na Wawelu panowali polscy władcy, wokół rynku i na samym jego palcu powstały najważniejsze obiekty architektoniczne. Ponadto był on przez wiele lat świadkiem bardzo ważnych wydarzeń w dziejach naszego kraju, jak choćby Hołdu Pruskiego, czy przysięgi Tadeusza Kościuszki.

Na rynku znajduje się wiele cennych i atrakcyjnych obiektów, które koniecznie warto odwiedzić i zobaczyć. Są to miedzy innymi: Kościół świętego Wojciecha, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, wieża ratuszowa, słynna rzeźba Igora Mitoraja. Ponadto wokół rynku rozciągają się inne ważne zabytki, jak Kościół Mariacki, zabytkowe kamienice.

Na rynku będziemy mieć możliwość kupienia ciekawych i regionalnych pamiątek, spróbowania potraw w licznych restauracjach, a jeśli będziemy mieć szczęście, to trafimy akurat na jeden z licznych festiwali oraz festynów, które odbywają się na placu rynku. Ponadto będziemy mieć możliwość wykupienia na rynku wielu fakultatywnych wycieczek po mieście i jego okolicy.

Autor