Najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce

W Małopolsce zlokalizowana jest najdłuższa, a zarazem najgłębsza jaskinia w Polsce. Wielka Śnieżka jest najgłębszą jaskinią w Tatrach. Ma ona 23 km długości.

Ma ona wielu zwolenników wśród grotołazów, gdyż stanowi wielkie wyzwanie, z powodu trudności, które czekają na potencjalnych śmiałków. W jaskini jest wiele pionowych studni, miejsce dostępne wyłącznie z akwalungiem i lodospad.

Obecnie Wielka Śnieżka składa się z kompleksu większej ilości jaskini, które powstawały na przestrzeni praktycznie czterdziestu lat. Kolejne ekspedycje sprawiały, że jaskinia powiększała się i odkrywała dalsze korytarze. Fakt ten stanowi nie lada gratkę dla grotołazów, stąd taka popularność Wielkiej Śnieżki.

W skład jaskini wchodzą: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Śnieżna, Jaskinia nad Kotlinami, Jasny Awen, jaskinia Wielka Litworowa i jaskinia Wilcza.

Jaskinia jest stale powiększana i kolejne ekipy grotołazów poszukują innych ukrytych jaskiń, które prawdopodobnie tam właśnie się znajdują. Ze względu na to, że jaskinia sama w sobie jest bardzo niebezpieczna, nie ma możliwości podejmowania samodzielnych wypraw. Wpuszczane są tylko doświadczone grupy zorganizowane, których celem jest eksplorowanie jaskiń.

W kompleksie jaskiń znajduje się wiele ciągów wodnych i podziemnych wodospadów, których ujście znajduje się prawie 500 m pod ziemią w poziomym korytarzu, który nosi nazwę Wodociąg.

Autor