Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Jeśli ktoś ceni wartość kultury oraz folklor powinien koniecznie odwiedzić Muzeum Etnograficzne, które znajduje się w Tarnowie.

Choć muzeum umiejscowione jest w centrum miasta to nie trudno tutaj o właściwy dla miejsca klimat. Znajduje się ono w zabytkowym dworku, którego pochodzenie datuje się na XVIII wiek.

Miejsce to nie zawsze pełniło rolę muzeum. W swoich początkach było zajazdem, a następnie prywatnym domem. Dopiero z czasem przyjęło status muzeum, choć początkowo miał się w nim mieścić teatr.

W latach 80-tych miejscowe władze odrestaurowały budynek i stworzyły w nim pełne ciekawych ekspozycji muzeum. Stała ekspozycja ukazuje życie, codzienność oraz kulturę Romów, którzy licznie zamieszkiwali najbliższe tereny. W muzeum organizowane są również wystawy cykliczne.

Muzeum to nie tylko miejsce do zwiedzania. Prowadzone są również liczne coroczne imprezy, m.in. Cygańskie lato, Cygańska jesień, a najbardziej popularna z nich to Tabor Pamięci Romów. Cygańskie wozy przemieszczają się szlakiem męczeństwa Cyganów, który prowadzi z Tarnowa do wsi Szczurowa.

W 1943 roku w miejscu tym Niemcy wymordowali prawie 100 Romów. Wydarzenie to jest nadal kultywowane w społeczności Romów.

Warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne, choćby z faktu na to jak uboga jest nasza wiedza o prawdziwej kulturze Romów, a nie tylko ta budowana na własnych, przejaskrawionych obserwacjach obecnej sytuacji i zachowań części społeczności Romów.

Autor