Małopolska pustynia

W Małopolsce mamy możliwość obejrzenia wielu atrakcji, ale jedną z najbardziej zaskakujących dla wielu turystów jest pustynia. Jest to jedyna pustynia w Polsce. Pustynia znajduje się na dużej powierzchni terenu, który rozciąga się pomiędzy miejscowością Klucze, Chechło oraz Błędów.

Ciekawostką jest fakt, że powstanie pustyni nie jest do końca wyjaśnione. Istnieje nawet kilka teorii na temat jej początków na ziemi małopolskiej. Główna teoria zakłada, że pustynia powstała w wyniku nagromadzenia się piasku oraz żwiru w czasie trwania epoki lodowcowej.

Kolejna teoria zakłada, że to człowiek wpłynął na powstanie pustyni. Już w XIII wieku przeprowadzano bowiem wycinkę drzew, ze względu na zapotrzebowanie płynące z hut ołowiu oraz srebra.

Oczywiście istnieje jeszcze szereg ciekawych legend oraz podań, które w barwny i zabawny sposób opisują powstanie pustyni.

Choć praktycznie teren wygląda jak pustynia, a podczas upałów sam piasek nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury to faktycznie nie można zaliczyć jej do grona realnych pustyni, rodem z Afryki. Nie pozwalają na to warunki klimatyczne panujące w Polsce.

Pustynia jest ciekawą atrakcją, ale z roku na rok znacznie zmniejsza się jej obszar, gdyż pojawia się na niej systematycznie zasiewana roślinność. W początkach istnienia pustyni, kiedy jej obszar był stanowczo większy można było obserwować pojawiające się na jej obszarze burze piaskowe oraz charakterystyczne dla pustyni fatamorgany. Teraz, gdy obszar pustyni zmniejszył się kilkakrotnie, nie ma możliwości zaobserwowania tak ciekawych zjawisk przyrody.

Autor