Małopolska – informacje o regionie

Małopolska jest regionem położonym na południu Polski. Cechuje ją wyjątkowa malowniczość i mnóstwo zieleni.

Na terenie województwa małopolskiego znajduje się Tatrzański Park Narodowy, który zalicza się do pomników przyrody. Park należy do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Region małopolski posiada swoją własną, odrębną głęboką tradycję, wraz z legendami, przypowieściami i potrawami, które charakteryzują tylko i wyłącznie tą właśnie część Polski.

Z regionu małopolskiego wywodzą się słynne na całą Polskę oscypki, które od 2007 roku znajdują się na liście produktów chronionych przez prawo unijne.

Zimowym sercem małopolski jest Zakopane, które przyciąga co roku rzesze wielbicieli zimowego szaleństwa. Podobnie latem obszar ten ma swoje stałe grono zwolenników, które wciąż się powiększa.

Małopolska poprzecinana jest rzekami, a teren jest wyjątkowo zróżnicowany. Na północy mamy Pustynię Błędowską, nazywaną polską Sahara, na południu natomiast jaskinie pochodzenia polodowcowego. Najdalej na południu wysunięte są góry, które przyciągają swoją wyniosłością i niebezpiecznym urokiem.

Swoistą granicę między północą, a południem regionu stanowi Wisła. Na lewym jej brzegu znajduje się Kraków wraz z Wawelem, dziedzictwem narodowym klasy UNESCO.

Każdy turysta, który planuje pobyt w Małopolsce, musi koniecznie odwiedzić Kraków, z jego malowniczymi uliczkami, tradycją i kulturą zaklętą w starych kamieniczkach. To tutaj znajduje się kolebka polskiej kultury.

Odwiedzając Kraków, koniecznie trzeba zwiedzić Kazimierz, który w zawiłych uliczkach skrywa tajemnice i legendy, tak charakterystyczne dla regionu.

Autor