Kopiec Piłsudskiego – najwyższy z 4 krakowskich kopców

Będąc w Krakowie zapewne odwiedzimy niezwykle popularny i ważny dla historii Polski Kopiec Kościuszki. Zdecydowanie jest to jeden z najpopularniejszych obiektów w Krakowie, który koniecznie trzeba zobaczyć. Jednak już niewiele osób wie, że w tym mieście znajdują się także trzy inne kopce, a największym z nich jest Kopiec Piłsudskiego.

Jego historia jest silnie związana ze Związkiem Legionistów Polskich, czyli organizacją zrzeszającą byłych żołnierzy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Miał być on symbolem walki narodu o niepodległość, a jego budowę rozpoczęto dokładnie w 20. rocznicę wymarszu z miasta 1. Kompanii Kadrowej Legionów, czyli 6 sierpnia 1934 roku. Kopiec Niepodległości jeszcze przed ukończeniem w roku 1937, został przemianowany na cześć zmarłego marszałka Polski.

Choć to Kopiec Kościuszki jest najbardziej znanym ze wszystkich czterech krakowskich kopców, to jednak omawiany pomnik jest najwyższym, gdyż dzięki szerokości 111 metrów i wysokości 35 metrów, jest o niecały metr wyższy od Kopca Kościuszki. Dzięki umiejscowieniu na wzniesieniu Sowiniec (358 m n.p.m.) rozpościera się z niego znacznie lepszy widok na panoramę Krakowa. Ponieważ znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec, jest on oddalony od centrum Krakowa, w związku z czym dojazd do niego szczególnie komunikacją miejską jest utrudniony. W przeciwieństwie do Kopca Kościuszki jest on udostępniony do bezpłatnego zwiedzania. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu dnia, można za jednym razem zwiedzić wszystkie cztery krakowskie kopce.

Autor