Hotel jednogwiazdkowy

​System gwiazdek przyznawanych obiektom hotelowym ma za zadanie ukazanie jakiego standardu może spodziewać się klient. Czym więcej gwiazdek, tym lepiej, analogicznie, czym mniej, tym warunki gorsze.

Hotel jednogwiazdkowy oferuje bardzo skromne wyposażenie. Pokoje są zazwyczaj małe, o powierzchni 8 metrów, pokój dwuosobowy musi mieć minimum 10 m, trzyosobowy – 14 m, natomiast pokój dla więcej niż 4 osób musi mieć 16 m.

Łazienka znajduje się zazwyczaj poza pokojem, jedna, wspólna dla całego piętra. Zdarzają się jednak obiekty, które posiadają w pokojach wannę lub też prysznic.

W pokoju hotelu jednogwiazdkowego musi znajdować się łóżko, szafa, szafka nocna, stół lub biurko i krzesło oraz zlew. W części sanitarnej, oprócz zlewu, musi znajdować się lustro, dozownik na mydło, ręcznik papierowy oraz kosz na śmieci. Do obowiązkowego wyposażenia zalicza się również wieszak na okrycie wierzchnie i lampkę nocną.

W pokoju można spodziewać się telewizora, ale nie jest on standardem wymaganym, natomiast na pewno w pokoju będzie radiomagnetofon. Węzeł radiowo- telewizyjny musi znajdować się na terenie obiektu, zazwyczaj w wydzielonej sali telewizyjnej lub też w wyznaczonym miejscu przy recepcji.

W pokojach nie ma telefonów, jedynie w recepcji. W hotelu jednogwiazdkowym najczęściej znajduje się restauracja na średnim poziomie lub też kuchnia szybkiej obsługi.

Budynek hotelu musi być dobrze oświetlony, z widocznym wejściem oraz przejezdną droga.

Hotel jednogwiazdkowy jest to hotel o najniższym standardzie usług.

Autor