Hotel a schronisko

Według definicji schronisko to miejsce, które ma za zadanie świadczyć usługi turystyczne, które głównie polegają na zapewnieniu miejsca noclegowego, posiłku oraz posiada możliwość wypożyczenia sprzętu turystycznego.

Najbardziej znane schroniska, to schroniska górskie, które uczestniczą w ruchu turystycznym. W schronisku, w przeciwieństwie do hotelu nie należy spodziewać się wygody, specjalnego traktowania oraz spokoju.

Schroniska mogą posiadać pokoje dwuosobowe, ale najczęściej są one wieloosobowe, nawet do 16 osobowych pomieszczeń. Zatem o prywatności w schronisku należy zapomnieć. Nie nastawiają się na nią chętni przenocować w schronisku, ponieważ nocleg w nim jest tylko etapem przejściowym w podróży.

Natomiast klienci hotelu, pomimo tego, ze zazwyczaj również są w podróży, podczas wakacji, oczekują od hotelu zapewnienia relaksu, opieki i intymności wypoczynku.

Do grupy schronisk turystycznych zalicza się schroniska młodzieżowe, cenowo dopasowane do kieszeni ucznia, czy też studenta. Obiekty te posiadają również pokoje kilku, a nawet kilkunastoosobowe, łóżka bywają piętrowe.

Łazienki oraz toalety zazwyczaj znajdują się poza pokojem i przeznaczone są dla klientów z całego piętra. Hotel natomiast zapewnia łazienkę przy każdym zarezerwowanym pokoju.

Podobnie hotel zapewnia podróżnym stały dostęp do hotelowej kuchni, czego brak w schronisku. W tego typu obiekcie można spodziewać się jedynie aneksu kuchenno- jadalnego, gdzie stoi kuchenka oraz lodówka przeznaczone do wspólnego użytku.

 

Autor