Droga Królewska

Jeśli szukamy ciekawego sposobu na zwiedzanie Krakowa, to idealnym miejscem dla nas wydaje się podążanie słynną Drogą Królewską. Jest to specjalny szlak prowadzący od setek lat przez centrum Krakowa.

Ta historyczna droga, prowadzi nas od głównej bramy wjazdowej do miasta poprzez Barbakan i Bramę Floriańską aż do Zamku Królewskiego na Wawelu. Jej początkowy etap to plac Jana Matejki. Związana jest z historycznymi wydarzeniami, gdyż była trasa, jaką pokonywano w momencie znaczących uroczystości, jak wjazdami monarchów do miasta, uroczystymi pogrzebami, koronacjami.

Oto najważniejsze obiekty, jakie możemy zwiedzić podczas pokonywania Drogi Królewskiej:

Kościół św. Floriana, Barbakan, Brama Floriańska, ulica Floriańska, Kościół Mariacki, Rynek Główny, Kościół św. Wojciecha, Kościół św. Franciszka, Pałac Wielopolskich, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Andrzeja, Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim oraz Katedra Wawelska. Oczywiście po drodze będziemy mijać liczne kamienice, a na Głównym Rynku możemy zwiedzić Sukiennice, Wieżę ratuszową, czy zobaczyć pomnik Adama Mickiewicza.

Jak widać przemierzanie Drogą Królewską pozwoli nam na zobaczenie większości najważniejszych krakowskich zabytków. Ponadto będziemy mogli w pewien sposób poczuć się jak dawni mieszkańcy Krakowa, którzy podczas takich uroczystości przemierzali trasę tej drogi. Ponadto jeśli tylko mamy dobrą mapę lub orientację w przestrzeni, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, byśmy mogli odrobinę zbaczać z głównej trasy, by zobaczyć inne zabytki.

Autor