Doba hotelowa

Największą niepewność podróżnych wzbudza kwestia doby hotelowej, tj ile trwa, kiedy się rozpoczyna oraz kiedy się kończy.

Doba hotelowa to nic innego, jak czas, na który wynajmujemy pokój hotelowy. Choć nazwa wskazuje, że wynajmujemy pokój na pełne 24 godziny, zazwyczaj jest to jednak krótszy okres czasu. Podczas trwania tzw. doby hotelowej podróżny może korzystać z wszelkich atrakcji, które ma wliczone w cenę biletu, a które znajdują się na terenie hotelu.

Zazwyczaj pokój jest dostępny dla podróżnego od godziny 14- tej, a powinno się go opuścić do godziny 12 – tej w dniu planowanego zakończenia pobytu w hotelu. Tak jest najczęściej, ale każdy z hoteli ma prawo do wprowadzenia pewnych modyfikacji. Najważniejsze, aby doba hotelowa nie trwała krócej, niż 20 godzin.

Przepisy prawa nie regulują czasu trwania doby hotelowej, jest to kwestia umowna wprowadzona i przestrzegana przez właścicieli hoteli.

W większości hoteli istnieje możliwość przesunięcia czasu wyjazdu lub też przyjazdu podróżnego, ale o wszelkich zmianach w planach powinno się informować dyrekcję hotelu, najlepiej już na etapie rezerwacji.

Prościej jest zameldować klienta wcześniej, gdy pokój który wybrał jest już pusty od poprzedniej doby i nie ma pośpiechu związanego z jego odświeżeniem. Późniejsze wymeldowanie wprowadza dezorganizację pracy pokojowych.

Najczęściej tego typu zmiany są dodatkowo płatne. Również po przekroczeniu doby hotelowej nie ma możliwości darmowego korzystania z basenu, jacuzzi itp. Dostępne są za dopłatą.

Autor