Dama z Łasiczką

W naszym kraju znajduje się niestety niewiele światowej sławy dzieł sztuki, jednak w Krakowie możemy podziwiać zdecydowanie jedno z najważniejszych malowideł w naszym kraju, jakim jest słynna na cały świat „Dama z Łasiczką” autorstwa Leonarda Da Vinci.

Dama z gronostajem”, zwana powszechnie „Damą z łasiczką” to obraz malowany w latach 1483-1490 przez Leonardo Da Vinci w Mediolanie. Przedstawia on Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Ten najcenniejszy obraz w zbiorach polskich można oglądać jedynie w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Dlatego będąc w tym mieście warto odwiedzić to muzeum.

Mieści się ono na ulicy Świętego Jana 19 ulokowanej wewnątrz Starego Miasta, wobec czego dostanie się do niego nie powinno nam sprawić problemów. Z racji tego, że „Dama z łasiczką”, zakupiona w roku 1800 przez Adama Jerzego Czartoryskiego, jest bardzo ważnym zbiorem w polskim muzealnictwie, dlatego rzadko kiedy zezwala się na jej podróż za granicę. Jednak jeśli zależy nam na ujrzeniu obrazu, to koniecznie warto wcześniej się upewnić, czy przypadkiem obraz nie odbywa jednak jakiejś podróży.

Oprócz „Damy z łasiczką” w kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich można podziwiać dzieła Rembrandta, Benozzo Gozzoliego, Pieter Brueghel młodszego, Lucasa Cranacha starszego, czy Lorenzo Monaco.

Zdecydowanie warto wybrać się do tego muzeum, gdyż jest to jeden z najważniejszych tego typu obiektów w naszym kraju, w którym mieści się zdecydowanie najbardziej cenne dzieło w naszych zbiorach muzealnych.

Autor